23styczeń

Noworoczne postanowienia i co dalej?

Nadszedł Nowy Rok, a wraz z nim czas postanowień. Któż z nas nie zaczynał tego okresu słowami: „W tym roku na pewno schudnę”, „Od stycznia będę regularnie ćwiczyć”, „Dziś wypalam ostatniego papierosa”?! Niestety większość z tych postanowień to tylko sztampowe, rzucane na wiatr słowa, nie wnoszące nic do naszego życia. Świadomie przesuwamy datę wprowadzania w życie postanowień i jak mantrę powtarzamy słowa „zacznę od jutra”.  Pierwszego stycznia odpoczywamy po Sylwestrze, potem przychodzi weekend więc też, według niektórych, nienajlepszy czas na rewolucję w dotychczasowym stylu życia. Po weekendzie przychodzi kolejny tydzień, a wraz z nim ogrom obowiązków w pracy, domu, szkole...

I tak dzień za dniem, tydzień za tygodniem, aż do momentu kiedy zapominamy o złożonej na początku Nowego Roku obietnicy. A przecież nie mamy nic cenniejszego od zdrowia, więc nie warto rezygnować z dbania o siebie i swoich bliskich. Na szczęście istnie kilka prostych metod, które ułatwią nam realizację noworocznych postanowień, zwłaszcza tych związanych ze zdrowiem.

Najważniejsze to sprecyzowanie swoich postanowień. Jeśli powiemy, że od dziś zaczynamy dbać o siebie, będzie nam trudniej wywiązać się z danego słowa, niż w przypadku kiedy konkretnie wyróżnimy postanowienia. Warto też zamiast przygotowywać długą listę, skoncentrować się na 3 – 4 najistotniejszych dla nas dążeniach. Pomocne okaże się również zapisanie naszych postanowień na kartce, podpisanie się pod nimi (wtedy już nie będziemy mogli zrzucić zobowiązań na innych członków rodziny), a następnie przytwierdzenie naszego „dokumentu” w widocznym miejscu np. na lodówce. Dzięki temu zabiegowi codziennie będziemy świadomie i podświadomie motywować się do dalszej pracy. Przecież nikt z nas tak naprawdę nie chce być niesłownym…

Poniżej znajdą Państwo kilka szczegółowych wskazówek, które z pewnością okażą się pomocne w realizacji najczęstszych noworocznych postanowień.

Schudnięcie:
Najważniejszą kwestią skutecznego odchudzania jest wprowadzenie zasad racjonalnego żywienia do naszego jadłospisu na stałe. Owszem rozpoczynając walkę ze zbędnymi kilogramami musimy zastosować pewnego rodzaju dietę. Należy jednak pamiętać, że zakończenie diety połączone z powrotem do starych błędów żywieniowych zawsze będzie skutkować powrotem nadwagi. Dlatego zamiast ślepo koncentrować się na spadku masy ciała popracujmy nad doborem odpowiednich produktów spożywczych, stosowaniem zdrowej obróbki termicznej i przede wszystkim nad regularnością spożywanych posiłków.
Niewątpliwie pomocne w dotrzymaniu postanowienia schudnięcia będzie wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych w jadłospisie całej rodziny. Jeżeli nasi bliscy będą razem z nami przestrzegać zasad racjonalnego żywienia odniesiemy dwa sukcesy jednocześnie – będzie nam zdecydowanie łatwiej wytrwać w postanowieniach, a przy okazji (albo wręcz przede wszystkim) wprowadzone zmiany wyjdą na zdrowie również naszym najbliższym. Taka zmiana żywienia całej rodziny zdecydowanie ułatwia komponowanie codziennego menu. Większość z nas nie lubi lub nie ma czasu spędzać wielu godzin nad przygotowywaniem osobnych potraw dla siebie i dla rodziny.
Niezmiernie istotne jest oddanie się w ręce specjalisty. Dzisiejsze media przepełnione są receptami na tzw. „diety cud”, które często nie zdają rezultatu lub wręcz szkodzą. Należy pamiętać, że dieta stosowana np. przez Jenifer Lopez niekoniecznie musi być dobra również dla nas. Wiele restrykcyjnych, jednoskładnikowych diet powoduje niedobory żywieniowe, które u wielu osób mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Dzięki pomocy wykwalifikowanego dietetyka mamy pewność, że dieta będzie dobrana do naszego stanu zdrowia i potrzeb. Dodatkowo zyskujemy również czynnik motywacyjny w postaci wizyt kontrolnych oraz możliwość stałego kontaktu ze specjalistą, który chętnie odpowie na nasze pytania związane ze stosowaniem diety.

Aktywność fizyczna:
Pamiętajmy – rozpoczynając aktywność fizyczną musimy stopniowo zwiększać wysiłek. Nie możemy od razu rzucić się na głęboką wodę (zwłaszcza jeśli do tej pory raczej stroniliśmy od aktywności ruchowej) i przebiec półmaraton. Jeśli już na początku przeforsujemy się, to jest prawie pewne, że szybko zrezygnujemy z dalszej rekreacji, a po dotychczasowym treningu pozostaną tylko zakwasy i niesmak w pamięci. Jeśli jednak podejdziemy do tematu z rozsądkiem i sukcesywnie będziemy zwiększać dawkę aktywności fizycznej, możemy być pewni swojego sukcesu.
Dobrym sposobem na zwiększenie motywacji do ćwiczeń jest znalezienie towarzyszącego nam kompana. Może to być koleżanka, mąż – ktokolwiek dzięki komu poczujemy się raźniej, kto pomoże nam zmobilizować się do ćwiczeń.
Kolejnym skutecznym motywatorem jest zakup karnetu na ćwiczenia. Jeśli już podejmiemy decyzję o rozpoczęciu regularnej rekreacji ruchowej, warto w przypływie pozytywnych emocji zakupić właśnie taki karnet. Nikt z nas nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto, a skoro już wykupiliśmy abonament np. na aerobik, to przecież nie może się on zmarnować…

Rzucanie palenia:
Skoro nikt z nas nie lubi wydawać bezsensownie pieniędzy, to po co palić? Przecież palenie tytoniu powoduje jedynie uszczerbki na zdrowiu oraz domowym budżecie. Dlatego wyśmienitym sposobem mobilizującym do rzucenia nałogu jest wrzucanie do skarbonki 2zł za każdym razem, kiedy mamy ochotę sięgnąć po papierosa. Zebrane pieniądze możemy przeznaczyć np. na egzotyczne wakacje, na które do tej pory nie było nas stać.
Jeśli nie mamy na tyle silnej woli lub nasz organizm usilnie domaga się kolejnej porcji nikotyny możemy sięgnąć po specjalistyczne preparaty farmaceutyczne, które pomogą nam w walce z chęcią zapalenia. Specyfiki te pomagają stopniowo odstawić palenie. Należy jednak pamiętać, aby zawsze stosować tego typu środki pod kontrolą lekarza.

Znając już wskazówki pomocne w realizacji noworocznych postanowień, nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko sporządzenie listy swoich postanowień i sukcesywna ich realizacja. Powodzenia!

Posted in Ciekawostki