30maj

Cudze chwalicie, swego nie znacie…

Obecnie rynek spożywczy ma do zaoferowania praktycznie nieograniczoną gamę owoców z całego świata. Często tak naprawdę nie wiemy czym jest salak, karambola lub rambutan, pomimo to skuszeni egzotyką kupujemy dany owoc nie mając pojęcia „jak go ugryźć”. I tak coraz częściej zapominamy o tym co najlepsze, najbardziej wartościowe, a przy tym tak łatwo dostępne. Mowa o krajowych owocach, z których wartościowości nieraz nie zdajemy sobie nawet sprawy.

Przykładem niedocenianych owoców są jabłka. Te owoce pojawiają się jako pierwsze w niemowlęcej kuchni, towarzyszą nam do późnej starości. Mnogość odmian zapewnia wybór owocu każdemu, nawet najbardziej wybrednemu smakoszowi. Wiele osób nie jest świadomych tego jaką skarbnicą bioskładników (jest ich ok. 20) działających prozdrowotnie na organizm są jabłka. Warto wiedzieć, że większość tych składników znajduje się tuż pod skórką, dlatego zalecane jest spożywanie jabłek nie obranych.

Spośród substancji aktywnych biologicznie należy wymienić między innymi błonnik pokarmowy – zarówno jego frakcje rozpuszczalne w postaci substancji pektynowych, jak i nierozpuszczalne, witaminy – głównie witamina C, niewielkie ilości witamin z grupy B oraz witaminy A i E oraz składniki mineralne – potas, pewne ilości magnezu, fosforu. Jabłka są także cennym źródłem flawonoidów – zwłaszcza kwercetyny.

Witamina C jest antyoksydantem chroniącym organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Witaminy z grupy B wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci. Potas bierze udział w regulacji ciśnienia krwi, natomiast magnez w połączeniu z witaminą A wzmacnia układ nerwowy. Pektyny delikatnie przyspieszają pracę jelit, neutralizują i wymiatają toksyny z układu pokarmowego i pomagają obniżać poziom "złego" cholesterolu. Działanie kwercetyny jest wielokierunkowe – poprawia krążenie krwi, wspomaga obniżanie poziomu glukozy we krwi, działa przeciwzapalnie. Podsumowując prozdrowotny wpływ jabłek na organizm ludzki możemy posłużyć się znanym angielskim przysłowiem „One apple a day, keeps the doctor away” – co w wolnym tłumaczeniu oznacza „jabłko zjedzone codzienne pozwoli uniknąć wizyt u lekarza”.

Posted in Ciekawostki