03maj

Analiza składu ciała

Bioimpedancja elektryczna, impedancja bioelektryczna lub po prostu BIA to nieinwazyjna metoda pozwalająca określić skład masy ciała. Metoda ta wykorzystuje zjawisko impedancji, czyli oporu elektrycznego. Poszczególne tkanki organizmu (tkanka mięśniowa, tłuszczowa) charakteryzują się różnym oporem na prąd elektryczny. Wpływ na to ma przede wszystkim zawartość wody w danej tkance. I tak na przykład tkanka mięśniowa, która zawiera znaczne ilości wody jest dobrym przewodnikiem, natomiast tkanka tłuszczowa wykazuje znacznie większy opór dla prądu elektrycznego.

Badanie przeprowadzane jest przy użyciu specjalistycznego urządzenia – analizatora, zawierającego zestaw elektrod powierzchniowych. Osoba korzystająca z badania musi jedynie stanąć bosymi stopami na elektrodach analizatora, a w przypadku urządzeń segmentowych, musi również jednocześnie trzymać w dłoniach drugi zestaw elektrod. Dostępne są także analizatory umożliwiające przeprowadzenie badania w pozycji leżącej. W trakcie badania przez osobę stojącą na elektrodach przesyłany jest impuls elektryczny o danym natężeniu i częstotliwości. Sprzęt połączony jest z komputerem, który analizuje, przetwarza i ilustruje otrzymane wyniki. Umożliwia to na nieinwazyjne, bezpieczne i rzetelne określenie składu ciała, w tym zawartości tkanki tłuszczowej oraz beztłuszczowej masy (masa wody, kości i mięśni).

Pomiary składu masy ciała wykonywane regularnie podczas kuracji dietetycznej pozwalają kontrolować zmiany składu ciała, dzięki czemu dietetyk może odpowiednio modyfikować zastosowany plan dietetyczny. Drugą niezmiernie istotną kwestią, którą umożliwiają wykonywane cyklicznie pomiary, jest możliwość zilustrowania zmian zachodzących w proporcjach poszczególnych tkanek. Jest to niezmiernie ważne w motywowaniu pacjentów do dalszej pracy, ponieważ często nie sama zmiana masy ciała, lecz zmiana jej składu obrazuje efektywność zastosowanej kuracji dietetycznej.

Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania analizy składu ciała metodą BIA. Ze względu na fakt, iż przez organizm osoby badanej przepływa impuls elektryczny , osoby z rozrusznikiem serca oraz kobiety ciężarne nie powinny korzystać z badania.

Posted in Ciekawostki